Diyabette Beslenme – Neler Yasak Neler Serbest ?

Diyabette beslenme çok önemlidir. Ayrıca başta  beslenme planınız olmak üzere bir takım değişiklikler yapılmasını gerektiren bir hastalıktır. Kan şekerinizi yükselten temel sebep besinler  olduğu için sağlıklı beslenme diyabet tedavisinin en önemli adımlarından biridir.Sağlıklı beslenmek için vücudun ihtiyacı olan besinleri yeterli miktarlarda ve öğün içinde dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Diyabetinizin olması yaşamınız boyunca sevdiğiniz yiyecekleri yiyemiyecek olmanız anlamına gelmez. Fakat yediğiniz yiyecek çeşidine ve miktarına daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Önemli olan kan şekerinin kontrolünü sağlamak için sebze, meyve, tahıl kaynaklarından zengin uygun miktarda protein ve yağ ile kolesterolü sınırlandırılmış bir beslenme planı uygulamanızdır.

Diyabet fastalarının karşılaştığı en önemli sorun ise bir çok öğün aile bireyleriyle aynı sofrayı paylaşamamasıdır ve kendileri için özel menü oluşturmak durumunda kalmalarıdır.Tavsiye edilen sağlıklı beslenme şekli ise;

– Rafine şeker tüketimini kısıtlamak

– Doymuş yağ ve kolesterolden zengin yiyeceklerin belirli mikterlarda tüketilmesi

– Az ve sık beslenmek

Farklı besinler denemek istiyorsanız yapmanız gereken öğünlerden 1.5 saat sonra şeker ölçümü yapmalı ve bu besinlerin değerleriniz üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

Ayrıca;

Herbalife Ürünleri” kullanarak ta sağlıklı beslenip diyabetinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Share Button

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum Ekle